rulet oyna online poker oyna canlı slot oyna betturkey

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ekiz’den Aşı Haftası Açıklaması

Erdek Haberleri - 27 Nisan 2022 21:45 A A

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ekiz’den Aşı Haftası Açıklaması

Erdek İlçe Sağlık ve Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, 24-30 Nisan Dünya Aşı Günü nedeniyle gazetemize açıklama yaptı.

Dr.Ekiz yaptığı yazılı açıklamada; Her yıl 24-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen aşı konusundaki farkındalık etkinlikleriyle aşının toplum sağlığı için önemini gündeme taşıdıklarını ifade etti.
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri ve benzeri Mikropların hastalık yapma etkisinden arındırılarak, ya da mikropların salgıladıkları zehirlerin etkilerini ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddeleri aşı olarak tanımladıklarını ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Mahmut Ekiz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;
“Aşı, insanları hastalıklardan ve onların kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.
Vücut, aşı ile kendisine zarar vermeyen mikrop ve toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında kişi hastalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır.

AŞI NASIL ETKİ EDER?
“Peki Aşı Nasıl Etki Eder? Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onları bağışıklamalarını sağlamak amacıyla verilir.
Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (Antikorların) oluşmasını sağlarlar. Böylece kişi hastalıklara karşı dirençli olur.
Aşılar Hangi Hastalıklardan korur? Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk felci, A ve B tipi Sarılık, Siroz, Karaciğer Kanseri, Menenjit, Zatürre, Ortakulak iltihabı, Verem, Kızamıkçık, Kızamığa bağlı: Zatürre, Ortakulak İltihabı ve SSPE (Subakut Sklerozan Panensafalit ) hastalığından, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden, Suçiçeği ve Zona hastalıklarından korur.

AŞILAR KAÇ KEZ UYGULANMALIDIR?
Aşılarını uygun sayıda ve uygun aralıklarla almış çocuklar yeterince korunmuş olurlar. Bazı aşıların bir kez uygulanması yeterli iken bazıları için tekrar uygulama dozlarına ihtiyaç vardır.
Bu sebepten dolayı hekimlerin bebek ve çocuklarımızın yaşına göre belirledikleri aralıklarda ve tarihlerde aşılarını yaptırmaya azami gayret göstermeliyiz.

AŞININ ZAMANINDA YAPILMASI ÖNEMLİ MİDİR?
Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir. Aradan uzun bir süre geçmiş olsa bile, aşılamaya bırakılan yerden devam edilir. Eksik aşılı çocuklar tespit edildiğinde yaşına uygun olarak aşıları tamamlanır.
Aşı Yapılmazsa Ne Olur? Aşı yapılmazsa Aşı ile önlenebilir hastalıkların sıklığı artar. Aşılanma ile hastalıkların yayılması önlenmiş olur. Kimler Aşılanmalıdır? Bütün çocuklar doğar doğmaz aşı takvimine uğun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır Aşılar sadece çocuklar için değildir. Aşısı olmayan yani bağışıklanmamış yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanos, Difteri, Grip, Zatürre hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Bazı hastalıklar için (Yüksek Tansiyon, Şeker, Astım, Akciğer hastalıkları gibi) risk gurubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak, yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır. Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar. Umre ve Hac için yurt dışına giden vatandaşlarımıza Menenjit ve polio (Çocuk Felci) aşısı yapılması gibi. Aşılar Nerede Uygulanır, Aşı Ücretli midir? Aşı uygulamaları aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır” dedi. (haber/foto: A.şen-O.Kılıç)

 

Bu haber 186 kez okundu.
Erdek Haberleri - 21:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: içerik korumada !!