rulet oyna online poker oyna canlı slot oyna betturkey

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ SANSÜRLENDİ Mİ?

Erdek Haberleri - 20 Mayıs 2021 19:43 A A

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ SANSÜRLENDİ Mİ?

Erdek’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı töreni skandala dönüştü.

İlçemizde dün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı töreninde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okunurken Ata’nın Gençliğe Hitabesinde bulunan; “İktidarı elinde bulunduranlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerinin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler” yazan kısmının okunmaması tören sonrasında bir çok Erdekli vatandaş tarafından tepki gördü.
Törenden sonra tepkiler sosyal medyada devam ederken, konu ulusal basında da yer aldı.

BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİ ENSAR AYTEKİN VE AHMET AKIN AÇIKLAMA YAPTI
CHP Balıkesir Milletvekili Aytekin ise konuyu TBMM gündemine getireceğini ve sorumluların hesap vermesi için konunun takipçisi olacağını bildirerek şu açıklamalarda bulundu: “Bugün Balıkesir’imize bağlı Erdek ilçemizde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde skandal bir olay yaşanmıştır. 19 Mayıs 1919, kurucumuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı ve Milli Mücadele’nin Anadolu’daki ilk ateşinin yakıldığı gündür. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1927 yılında gerçekleştirdiği Büyük Söylev, Samsun’a çıkışı anlatmasıyla başlamaktadır. Milli Mücadele’yi anlattığı Büyük Söylev’inin sonunda Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i emanet ettiği Gençliğe hitap etmektedir.

Bu yıl bayramımızın 102.yılını coşkuyla kutladık. Bir kez daha gururla görülmüştür ki gençlik ATA’sının izinde yürümekten vazgeçmedi, vazgeçmeyecek. Kutlamalarda Gençliğe Hitabe de bir çok ilde, gençlerimiz tarafından okunmuştur. Ancak ne hikmetse Erdek’te Gençliğe Hitabe sansürlenmiştir. Hitabeyi okuyan genç arkadaşımız “İktidarı elinde bulunduranlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerinin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler” cümlelerini okumamıştır. Kendisinin duraksaması da göstermektedir ki eline verilen metinde bu bölüm çizilmiş yahut karalanmıştır. Bunun adı alçaklıktır, terbiyesizliktir. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günüm dediği 19 Mayıs’ta Cumhuriyeti emanet ettiği Gençlere Hitabını sansürlemeye cüret eden her kimse en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi iktidarı elinde bulunduranlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Ama devletin bürokratları, bu törenleri düzenleyenler buna ortak olamaz” dedi.

“OLAY SAVCILIĞA İNTİKAL ETTİ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Erdek’te yaşanan skandalla ilgili şu açıklamada bulundu: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak, Kuvayı Milliye meşalesini yakmasıyla başlattığı bağımsızlık mücadelesini kutladığımız yıldönümünün törenlerinde, Kuvayı Milliye’nin başkenti Balıkesir’imizin ilçesi Erdek’te yaşanan saygısızlığın takipçisiyim. Savcılığa intikal eden olayda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyan genç kardeşimize metni veren tören komisyonu yetkililerinin, sorumluluklarının bilincinde hareket ettiğine inanarak, “gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde” olmadıklarını inanmak istiyorum. Bu anlamlı günün 102. yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyor, milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum” dedi. (haber merkezi)

 

Bu haber 1076 kez okundu.
Erdek Haberleri - 19:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: içerik korumada !!