rulet oyna online poker oyna canlı slot oyna betturkey

AKIN: “AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİN DURUMU VAHİM”

Balıkesir - 22 Eylül 2022 18:05 A A

AKIN: “AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİN DURUMU VAHİM”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BALIKESİR MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN:
-AK PARTİ İKTİDARI ÇİFTÇİYİ SAHİPSİZ BIRAKTI..
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının ayçiçeği üreticisini ortada bıraktığını söyledi. “Üreticinin durumu vahim” diyen Ahmet Akın, “Balıkesir ayçiçeği üreticisinin fiyatın 8 liraya kadar gerilemesi ile zarar ediyor. Ayçiçek üreten çiftçi resmen cezalandırılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilerimize “Bir karış yeri boş bırakmasınlar, biz arkalarındayız” dediği günden bu yana çiftçilerin daha çok sahipsiz bırakıldığını söyledi. Balıkesir’de ayçiçeği üreticisinin isyan ettiğini belirten CHP’li Ahmet Akın, “Çiftçimiz AK Parti iktidarını dinledi. Her tarafı ekti. Karşılığını alabildi mi? Hayır! Trakya Birlik 40 yağ oranı alış fiyatı 12 lira ama ortağı çiftçiden alıyor. Ortağı olmayan çiftçiye kapı kapalı. Balıkesirli ayçiçeği üreticisine kapı kapalı. Fiyatlar çok düşmüş durumda. 8 lirayı görmüş durumda çünkü tüccar fırsatçılık yapıyor! Ayçicek üreticisinin durumu vahim. Çiftçimiz, alın teri döküyor ama karşılığını alamıyor” diye konuştu.

AYÇİCEĞİ FİYATLARI ARTIRILMALI
Sezon boyunca 2 kattan daha fazla artan girdilerin yanında gübre fiyatlarının ortalama 4, mazot fiyatlarının da ortalama 3 kat artış gösterdiğini vurgulayan CHP’li Ahmet Akın, ayçiçeği üretiminde istikrarın sağlanması ve maliyetleri artan üreticilerin zarar etmemesi için açıklanan fiyatların yeniden gözden geçirilerek artırılması gerektiğini belirtti.

AK Parti iktidarının yanlış tarım politikaları nedeniyle ayçiçeği üretiminin ülke ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldığını, bunun için de ithalata başvurulduğunu anlatan Ahmet Akın, “Yanlış politikaların sonucunda ekim alanları daraldı. Üretici ayçiçeği ekmek istemiyor.
Çünkü kazanmıyor. Ülkemiz ayçiçeğinde başlıca ithalatçı ülkeler arasında yer aldı. Ayçiçeği stratejik bir üründür. Bunu henüz anlayamayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Çiftçiye, ‘siz ekin bir arkanızdayız’ diyerek sonrasında da çiftçiyi desteklemeyerek yarı yolda bırakan AK Parti iktidarı artık yolcudur. Çiftçimiz fiyat ve alım garantisini ile bizim iktidarımızla zarar etmeyecek.
Ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla devlet müdahale alımı kapsamına alınacak. Prim, mazot ve gübre desteklerinin artırılarak devam ettirilecek” diye konuştu.(haber merkezi)

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Bu haber 94 kez okundu.
Balıkesir - 18:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: içerik korumada !!